General SettingsPatterns

Background Settings
ÜNYE FENERİ


Ünye Feneri 01.01.1911 tarihinde Karadeniz Bölgesi Ordu ili Ünye İlçesi’ne Ünye Feneri ve sinyal adıyla yerleştirilen ve 2000 yılında değiştirildiği için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nde muhafaza edilen tarihi kırmızı fener Ünye’ye yeniden getirildi.

O dönemin Taşkana Burnu olarak geçen ve bugün Fener Burnu olarak bilinen mevkide kurulmuş olan, kullanıldığı dönemde denizden 19 metre yüksekliğinde, 41 08 30N Kuzey, 37 18 42E doğu koordinatlarında yerleştirilmişti.

2000 yılında yenisi yapıldığı için Ünye Feneri kaldırılarak Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü tarafından muhafaza altına alınmış, izini kaybettirmişti. Ünye Feneri’nin nerede olduğunu araştıran İnşaat Mühendisi Eren Tokgöz, “1911 yılında Osmanlı Devleti’nin Norveçli bir firmaya kurdurttuğu fenerin AGA firması yapımı olduğunu ve asetilen gazı ile çalışıyordu. Benim yerini tespit ettiğim kırmızı renkli fener 2000 yılında şu anda elektrikle çalışan yenisiyle değiştirilmişti. Eski fenerimizin Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Kıyı Yardımcıları Daire Başkanlığında muhafaza altında olduğunu öğrendim. Gerekli bilgileri Ünye’deki arkadaşlara ve Ticaret Odası’na aktarmıştım. Fenerin Ünye’ye getirilip kalıcı teşhiri ile ilgili Genel Müdürlük ile görüştüğümde edindiğim intiba fenerimizin Ünye’ye verilebileceği yönündeydi. ÜTSO takibini yapmış, tarihi fener tekrar Ünye’ye getirilmiştir” dedi.

ML 300 mm fener tipi, Çakar Fener Sistemi, 24 V 40 W ampul cinsi, P28 Radium Marine Süngülü Ampul tipi, elektrik akülü enerji ile çalışan eski kırmızı fener, şimdi Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’nın sergi salonunda sergileniyor.

ÜTSO Başkanı Hasan Şimşek, Ünye tarihinin bir parçası olarak sergilemek istedikleri fenerin tekrar Ünye’ye verilmesi konusunda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne dilekçe yazdıklarını ve aldıkları olumlu cevap üzerine getirildiğini söyleyerek, “Tarihi Fenerimiz Ünye’ye evine döndü ve şimdilik bir yer bulunana kadar Ticaret Odası Sergi Salonunda halkın ziyaretine açıldı” dedi.

Fenerin Kısa Tarihçesi

Turistik Yeşil Ünye Rehberi’nde Orhan Bora, fenerin Finlandiya’dan alındığını, on metre yükseklikte olup, üç saniyede bir çaktığını yazmaktadır. Eren TOKGÖZ ise ilgili araştırmalarında fenerin Norveç malı olduğunu ifade eder. “Son Kaptan” adlı eserinde Yaşar KARADUMAN bize şunları aktarır: Çocukluğumuzda fenere bakan bir aile vardı “Fenerciler” derlerdi, her akşam gider hava kararmadan feneri yakardı. Çocukken bu fenerin yakılışını hava karardıktan sonra da çakmasını seyrederdik. İrfan Işık Hoca ise anılarında: “Fenerin gayet basit bir düzeneği vardı. Altta bir gaz tüpü, yukarıda onu ayarlı bir zaman diliminde otomatik olarak açıp kapatan ve açıldığı zaman ateşleyen bir düzenek. Gazın çıkıp ateşlendiği yer olan marpucun çevresinde ışığı uzaklara ulaştırması için ayarlanmış, kalın camlı bir çevresel ayna, hepsi bu… Ünye feneri Tirebolu feneri ile birlikte Şubat 1911 yılında sahillere konulacak olan 280 adet fenerden biri olarak asetilen gazı ile çalışacak şekilde inşa edilmiştir.